TRENING TWÓRCZOŚCI - KU SZCZĘŚCIU

 
Za oknem szaro, zimno i ciemno... 

Cóż może być lepszego niż wspomnienie lata. Cudowne zakończenie Roku Akademickiego 2011-2012, rozdanie świadectw uczestniczkom Treningu Twórczości i Biały Dzień na plaży.
Jak przyjemnie przyglądali nam się ludzie.., było miło, biało, jasno, cudownie. Dobrze jest móc wspominać...

Uczta dla oczu :-)Temat: Trening twórczości ku szczęściu -  dla odważnych.
Trenowanie twórczości jest możliwe tylko pod warunkiem, że myślenie i działanie twórcze potraktujemy tak samo jak wszelkie inne rodzaje aktywności człowieka. Nie chodzi o to, żeby pozbawić twórczość specyficzności, lecz o to by ją odmitologizować. A to znaczy, że trzeba odejść od romantycznej wizji twórczości jako czegoś nadzwyczajnego, tajemniczego, nieomal nadprzyrodzonego i całkowicie odpornego na działanie zabiegów stymulacyjnych…
Edward Nęcka, Trening twórczości,
Gdańskie Towarzystwo Psychologiczne, Gdańsk 2008.  

Warsztaty przeznaczone są dla kobiet i mężczyzn 
– słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
(istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów także dla innych grup wiekowych).  
Cel: celem zajęć jest nabycie umiejętności twórczej interpretacji codziennych wydarzeń i dostrzeżenie w nich aspektu szczęścia.
Zakładane efekty: poprawa jakości życia, wyższa samoocena, umiejętność niestandardowego, twórczego myślenia, umiejętność zbierania szczęśliwych chwil.    
Zajęcia organizowane będą w formie warsztatów. Warunkiem uczestnictwa jest: odwaga, chęć zmiany oraz gotowość do aktywnego uczestnictwa w zajęciach (udział w dyskusjach, praca w grupkach, przygotowywanie materiałów poza zajęciami).
Bloki tematyczne:
1.      Kto jest kim – poznajmy się
2.      Czym jest szczęście – aspekt literacki.
3.      Czym jest szczęście, własna interpretacja.
4.      Dlaczego nie jesteśmy szczęśliwi?
5.      Co można poprawić?
- umiejętności interpersonalne
- zdolności
- motywacje
- przezwyciężanie przeszkód
6.      Nasza twórczość:  o szczęściu.

   
SERDECZNIE ZAPRASZAM! POCZĄTEK ZAJĘĆ PAŹDZIERNIK 2012
CENTRUM AKTYWNOŚCI SENIORA GDYNIA

Tegoroczne zajęcia to już druga edycja TRENINGU! Poniżej zdjęcia, wypowiedzi, prace uczestników pierwszej edycji Treningu Twórczości ku Szczęściu.

Oto kilka listów uczestniczek Treningu Twórczości ku Szczęściu, kierowanych do gdyńskich Seniorów:

Witam Cię serdecznie!

Dawno się nie komunikowałyśmy, ale bardzo chciałabym się podzielić z Tobą moimi przemyśleniami z ostatniego półrocza od kiedy uczęszczałam na zajęcia "Trening twórczości ku szczęściu". 
Zajęcia, na które uczęszczam pozwoliły mi na uświadomienie sobie ile "małych szczęść" doświadczamy nie mając pojęcia, że one się dokonały. 
Świadomość tego, że te "małe szczęścia" mogą sprawić, że czuję się szczęśliwa, chciałabym Ciebie również namówić na uczestnictwo w zajęciach, które w tym trudnym dla Ciebie czasie pomogą znaleźć szczęście, chociażby "małe szczęście", a zobaczysz ponownie, że słonko świeci również dla Ciebie.
Proszę Cię nie poddawaj się pesymizmowi, naprawdę w Twoim życiu było i jest dużo pozytywów, które tylko wystarczy sobie uzmysłowić.
Wierzę, że zostanę dobrze zrozumiana i zechcesz zrobić dla siebie coś ważnego. 
Życzę pogody ducha,
pozdrawiam serdecznie  


Dzień dobry Seniorzy! 
Mamy Nowy Rok 2012 i chcę Wam wszystkim złożyć życzenia noworoczne: szczęścia - zadowolenia z siebie, uczęszczania na zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na Uniwersytecie jest tyle zajęć, a na pewno każdy wybierze coś  dla siebie, tym samym się dokształca, pogłębia wiadomości.
Zapomina się o narzekaniu, a dzielimy się dobrymi wiadomościami poznajemy ludzi...      


 
Droga Urszulo!

Chodząc na warsztaty "O szczęściu " zrozumiałam jak powinnam myśleć o szczęściu. Uwierz - szczęście to Twój i mój uśmiech na twarzy, to dostrzeganie malutkich  chwil, które potrafię pojąć, że są szczęśliwe. Naprawdę tego można się nauczyć. 
Będąc szczęśliwą łatwiej mogę dać tę odrobinę szczęścia i Tobie. Spędzajmy  więcej czasu razem  - a będziemy razem szczęśliwi. Mogę dać Ci czasu mojego, mogę Ci doradzić w niektórych sprawach, potrzebujesz wsparcia pieniężnego pomogę Ci. Pójdziemy razem do lekarza, na spacer, do kina itd.
żeby być szczęśliwą  - wyjdź z domu, nie zamykaj się sama, nie myśl negatywnie. Zawsze można znaleźć wyjście, inaczej spojrzeć na sprawę. Optymizm to wielka zaleta. Otaczaj się ludźmi, którzy tak patrzą na świat.   List do mniej szczęśliwych Seniorów
Kochani!

Jestem ogromnie szczęśliwa, że u progu mniej ciekawego okresu w życiu, gdy tu strzyka a tu się marszczy, mogę uczestniczyć w zajęciach z cudownymi  kobietami prowadzonymi wielce wprawną ręką również przez cudowną kobietę Beatę. 
Są to chwile szczęścia - dzielimy się swoimi umiejętnościami wspomagania innych w utrzymaniu dobrego nastroju, przekonaniu, że bycie z innymi w podobnej sytuacji ma moc leczniczą. 
Nie łamigłówki matematyczne, ani literatura piękna, ale druga kobieta, która wiele przeszła, rozumie, podeprze telefonem ma dla nas seniorów ogromne znaczenie in plus!!!
Odzwyczaiłam się, już prawie marudzić i zamartwiać wirtualnymi problemami, a nadmiar pozyskanej energii nauczyłam przenieść w obszarze "utwardzania"  przekonania, że dzisiaj jest cudowne, niepowtarzalne, że mam źródło ciepła, uśmiechu i najważniejsze inspiracji do tworzenia w sobie pokładów szczęścia.
Szczęśliwa tu i terazKochana Mirko!

Chciałam się z Tobą podzielić swoimi wrażeniami z zajęć, w których uczestniczę jako studentka UTW. Otóż jedne z zajęć, w których biorę udział to "Trening twórczości ku szczęściu". Głównym motywem tych zajęć jest wypracowanie w sobie umiejętności pozytywnego myślenia, bo to przecież sprzyja szczęściu w życiu. Nie jest to takie proste do osiągnięcia, ale muszę Ci powiedzieć, że możliwe. Wymaga to trochę pracy, ale widzę, że są już efekty. 
Zupełnie inaczej patrzę na niektóre sprawy, a przede wszystkim staram się we wszystkim znaleźć jakiś pozytyw. To odnosi się zarówno do mnie ale i do osób mi bliskich, przyjaciół. W kontaktach z nimi staram się również taki sposób myślenia zaszczepić! 
Piszę p tym do Ciebie zdając sobie sprawę w jakiej w tej chwili trudnej sytuacji się znalazłaś. Bardzo chciałabym się z Tobą spotkać abyśmy mogły sobie tak od serca porozmawiać. Sądzę, że taka rozmowa jest nam obu bardzo potrzebna, aby naładować swoje akumulatory.

Do zobaczenia
M.
 

    
 Boże Narodzenie 2011


 Świąteczne życzenia...


Przy Świątecznym stole...
Świąteczne biesiadowanie...
CAS przy świątecznej choince...

Przykładowe prace uczestników zajęć:


 Dom..:-)

Wizja domu szczęśliwego :-)

Podczas zajęć zastanawialiśmy się między innymi jaki powinien być strój Człowieka Szczęśliwego.

Zdaniem uczestników zajęć powinien on być:
w jasnym kolorze, wygodny, swobodny, czysty, praktyczny (rodzaj dzianiny, łatwy w utrzymaniu), miły dla ciała, przewiewny, ciepły, elegancki, zgodny z ulubionym kolorem, twarzowy, czerwony, sportowy, na luzie, pachnący, zielony, morski.. Było wiele innych propozycji :-)
A tak to wyglądało w praktyce:
Szczęśliwa Zofia...
Zawsze elegancka Krystyna..
Cudowna Kornelia...
Małgorzata w sportowej odsłonie..
Artystyczna Dusza, czyli Bogusia...
Pilne Studentki Małgorzata i Bożena...
Twórcze myślenie Korneli, Teresy i Celiny...
Trudne zadania :-)